Nyinflyttade i Skanörs Vångar

De första "nybyggarna" har flyttat in i Skanörs Vångar

2012-09-07

Grävskopor och kranar blandas med familjeliv på gröna gräsmattor. De första "nybyggarna" har flyttat in på Skanörs Vångar i sommar.

- Vi trivs fantastiskt bra, säger Ercan Okur som tillsammans med frun Sandra Schembri och dottern Alissa var den första familjen som flyttade in i området.

Den 15 juni fick de nycklarna till det Peab-byggda huset på 1,5 plan som vätter ut mot Slåttervägen och kvällssolen.

- Vi ville ha ett hus med kvällsol, det var viktigt och så föll vi för planlösningen direkt, berättar Sandra.

Familjen bodde tidigare inne i centrala Malmö men efter att familjen utökats med dottern Alissa, började blickarna riktas mot trädgård och hus. Eftersom Sandras mamma bor i Skanör och de hade fattat tycke för naturen och miljön där, kändes det naturligt att titta åt det hållet.

- Vi visste att tomterna var på gång här och när vi fick se husen som skulle byggas kände vi att det var rätt, säger Sandra.

Läs arikeln i sin helhet
Läs mer om äganderätterna i Skanörs Vångar


Skriv ut

Senaste nytt


EPiTrace logger